Szerkesztőségünk tudomására jutott, hogy elkészült a szorult helyzetbe került devizahitelesek megsegítését célzó Nemzeti Eszközkezelő (NEMEZ) hatodik végleges változatának vitaanyaga. A több tízezer bajban lévő adós közül bizonyos feltételeknek megfelelők ezzel megúszhatják az utcára kerülést.

A tervek szerint átmeneti intézkedésként meghosszabbítják a kilakoltatási moratóriumot 2047. november végéig. Ez az idő elég kell, hogy legyen a folyamat végrehajtásához

Az Eszközkezelő induló tőkéjét azok a befizetések jelentik majd, amelyek a közszférában dolgozók végkielégítéseire visszamenőlegesen kivetett 98%-os adóból folynak be, mihelyt sikerül végre megfogalmazni úgy a jogszabály szövegét, hogy egyrészt az Alkotmánybíróság ne hatálytalanítsa, másrészt ne csak öt mecseki szénbányászra vonatkozzon annak személyi hatálya. Tervben van az adó előremenőleges hatályú kiterjesztése is, tehát az országgyűlési képviselők a 2014-es végkielégítéseik 98 százalékát már idén be kell, hogy fizessék (ez nem vonatkozna azokra, akiknek nincs 2010-es vagy 2006-os ilyen jellegű adókötelezettsége).

Az így keletkezett alapból az Eszközkezelő görög és portugál kötvényeket vásárol, mivel ezeknek most remek hozamai vannak. Ez a portfólió jelenti a fedezetet arra, hogy a régóta nem fizető, egyes feltételeknek megfelelő adósok ingatlanának tulajdonjogát átvegye, a bankok felé pedig folytassa a törlesztést, 2014. májusig halasztott konstrukcióban. A lakásban a korábbi tulajdonos bérlőként maradhat, persze csak akkor, ha nem hangoskodik, nem hord fel nőket és nem tart macskát.

A folyamatban drasztikusan csökken a kényszerből áron alul értékesíteni szándékozott ingatlanok száma, ami azonos vevői érdeklődés mellett is növeli a piaci árakat. Ezzel az Eszközkezelő forintban kifejezett ingatlanvagyona növekszik, melyet értékesítések során lépcsőzetesen realizál.

 

Az adósság devizakitettség-csökkentése folyamatosan zajlik, illetve egyes megfelelő politikusi nyilatkozatok után visszafordul, ezzel az Eszközkezelő további extraprofitot termel, amelyre természetesen válságadót vet ki a kormányzat, csökkentve a következő évek államháztartási hiányát is.

A számítások szerint a módszerrel megmenthető minden olyan jelzáloghiteles, akinek az ingatlanának a piaci értéke legalább kétszerese a tartozása kamatokkal terhelt összegének, már amennyiben a hitelét norvég koronában vette fel. A kormányzat gőzerővel dolgozik a svájci frankban eladósodott családok megmentésén is, a rájuk vonatkozó tervet 2017-re ígérik.

(Száguldó riporterünk, Emiksz további írásai itt lesznek majd hamarosan olvashatóak)

 

ingyenes
webstatisztika