Nagy botrányt csapott a közelmúltban Balázs József fideszes országgyűlési képviselő. Mint tudjuk, a támogatások megvonásával fenyegette a Jobbik jelöltjét. Juhász Oszkár feljelentést tett, amit az ügyészség azonban elutasított. Megvizsgáljuk az elutasítás okait és tanácsokat adunk az olvasónak, hogy hogyan fenyegesse meg ellenségeit!

A hétköznapi hírfaló kissé meglepődve fogadhatta az egyik legújabb bírósági ismeretet. Bár a Képviselőfánk nem számolt be róla, Balázs József fideszes országgyűlési képviselő azt mondta egy telefonbeszélgetésben, hogy  Gyöngyöspata elesik a támogatásoktól, ha a Jobbik jelöltje lesz a polgármester. Mondta mindezt a Jobbik jelöltjének. Aki a beszélgetést rögzítette.

Most itt vagyunk pár héttel és egy feljelentéssel később, az ügyészség válasza pedig megérkezett. Az ítéletre hivatkozva Petrocelli innentől kezdve könnyedén tudna érvelni a fenyegetők mellett, hogy már várjuk az első erre szakosodott ügyvédi irodák megalakulását.

Az indoklás szerint nem egyértelmű, hogy a Gyöngyöspatát megfenyegető fideszes Balázs József „milyen minőségében járt el”, és „milyen konkrét támogatás” megvonását helyezte kilátásba. Bűncselekmény azért sem állapítható meg az ügyészség szerint, mert a fenyegetés „a jövőre vonatkozott”.

A Jobbik Gyöngyöspatán forgatott országimázs-filmet - videó

A Képviselőfánk irodalmi szempontból igencsak magasan képzett szerkesztősége megpróbált megfogalmazni egy, nem a jövőre vonatkozó fenyegetést. A probléma az, hogy a „Megettelek, te mocskos rohadék” nem értelmezhető fenyegetésként, sőt, értelme sincs, ha az alany a mondat kimondásakor életben van. A jelen idős „Kizsigerelem a töklámpásodat, te sötét pogácsapusztító!” sem állja meg a helyét, ugyanis nem bizonyítható, hogy nem a jövőre vonatkozott.

A jelek szerint a fenyegetés csak akkor fenyegetés, ha erre emlékeztet: „Most, ebben a percben, megcsavarom az orrodat, te inkompetens fráter!”

Az indoklást nézve azonban ez is kevés, ugyanis tudni kell, milyen pozícióban beszél az alany. Autóversenyzők esetén ez a kitétel igen egyszerűen teljesíthető. „Most vettem át a vezetést és másodperceken belül addig nyalom a mellkasod, amíg az szét nem olvad!”
Más esetekben valószínűleg a „Fűszeres vagyok és itt és most megfenyegetlek” az ideális kiindulópont.

Elvileg ugye arról van szó, hogy Balázs József beszélhetett a fejlesztési tanács tagjaként és országgyűlési képviselőként is (aki minden bizonnyal skizofrén, ha ilyen komoly megkülönböztetést jelent, hogy melyik pozícióban telefonált éppen). Előbbi esetben „nem hivatalos személy”, utóbbiban pedig „a beszélő nem jelölte meg konkrétan, hogy milyen támogatás, forrás jóváhagyásáról van szó”.

Ebből logikusan következik, hogy nagyon fontos precízen meghatározni a fenyegetést. A szimpla „Megverlek, Gazsi” nem elegendő. Sokkal jobb az „Addig ütöm a harmadik bal oldali bordádat, amíg nem kapsz levegőt, ezt pedig itt és most el fogom kezdeni, én, Sanyi, a postás!”

Tehát ne feledjük, ha úgy akarunk megfenyegetni valakit, hogy ezért büntethetőek is legyünk, feltétlenül szőjük bele hivatalos pozíciónkat, részletezzük a fenyegetés tárgyát és semmiképpen se használjuk a logikusnak tűnő, de jogilag (ki tudja, miért…) értelmezhetetlen jövő időt! Sőt, hogy mindenképp biztosra menjünk, az óvatosság kedvéért említsük meg azt is, kit fenyegetünk.

Például: „Itt és most el fogom kezdeni a homlokommal folyamatosan ütögetni a heréidet, kedves Kukurcsin Jóska, mert egy otromba fráter vagy, mondom ezt én, aki nem más, mint Péterfi Pál, a legkedveltebb kiskunhalasi lakatos!”

A fenti hasznos útmutatót követve még Magyarországon is feljelentenének a fenyegetés miatt.

Ha tetszett a bejegyzés, lájkolja a Képviselőfánk Facebook-oldalát, hogy elsőként értesüljön bejegyzéseinkről, valamint exkluzív rövidhíreinkről!

Amennyiben megtudott valami nagyon érdekes, nagyon furcsa, a valóság határait kívülről feszegető politikai érdekességet, küldje el szerkesztőségünk címére és virtuális képviselőfánkkal jutalmazzuk!